Tak co, jste připraveni si zaběhnout ultramaraton?
Že ne? Na co čekáte? Stačí nazout oblíbené běžecké kecky a vyběhnout ze dveří. Čekají na vás ta nejkrásnější místa světa, horské masivy a nejzelenější údolí, jaké jste kdy viděli. Po cestě potkáte kamzíky, horské kozy, divoké koně a mírumilovné krávy, které na vás skoro nikdy nebudou útočit. Čeká na vás úžasná a kamarádská komunita plná neuvěřitelně milých a stejně bláznivých lidí, kteří se s vámi rádi podělí o své těžce vydřené zkušenosti. No a co, že vám bude při závodě hrozně někdy zle, to vás nemůže rozhodit. Není důležité, že půjdete ve dne v noci za jakéhokoliv počasí místy, kde jste nikdy nebyli ve stavu dehydratace, spánkové deprivace a s tak bolavými stehny, že každý krok vám bude připadat jako největší utrpení, jaké jste v životě zažili. Nějaká bolest, prasklé puchýře, odřeniny, opruzeniny ani halucinace vás nemohou rozhodit. Vůbec nesejde na tom, že vám po závodě slezou nehty a ze schodů budete muset ještě týden chodit pozpátku, všechno je to součástí hry zvané ultramaraton. Nezní to nádherně? Proč byste toho nechtěli být součástí? Řekněte mi jeden důvod!
Ale teď vážně
O ultramaratonech, a obecněji o běhání v terénu (tzv. trailové běhání), jste už určitě slyšeli. Je možné, že jste se už i nějakého podobného závodu sami zúčastnili. Vždyť je to jeden z nejrychleji rostoucích sportů v současnosti. Knihy jako “Zrozeni k běhu”, “Jez a běhej”, “Můj dlouhý běh” se vám do rukou už taky nejspíš dostaly a osobnosti jako Scott Jurek, Kilian Jornet, Radek Brunner, Daniel Orálek, Marek Causidis, Jirka Čípa, Honza Dvořáček vám není třeba představovat. Zkrátka ultramaraton je jedním z fenoménů současnosti a vy to pravděpodobně víte, protože jste se proklikli na tuto stránku. Hledali jste tipy a triky, jak se na nějaký podobný závod připravit a já vám místo toho servíruju odstavec plný prázdných vět. Takže nechejme kecání a pojďme se přenést k tomu, co vás opravdu zajímá a co vám může nějak pomoct se s ultramaratonem poprat.
Dokončit ultramaraton může každý
Opravdu, je to reálně lehčí, než třeba běžet maraton pod tři hodiny, alespoň pro většinu normálních lidí. Důvodem je, že abyste splnili limity většiny ultramaratonů, stačí pouze rychle chodit a do cíle se možná dostanete včas. Za předpokladu, že jste se alespoň nějaké základní přípravě věnovali a sem tam jste vyrazili trénovat do hor. Není to taková věda, věřte mi, sám už jsem pár dlouhých závodů dokončil. Ale teď řekněme, že byste se chtěli připravit lépe. Chtěli byste mít jistotu, že jste trénovali správně a udělali vše proto, abyste nejen dokončili, ale zároveň ze sebe vymáčkli vše, co bylo ve vašich silách.
Máte více možností:
- Najmout si trenéra (to je ta zdaleka nejlepší možnost).
- Vzdělávat se pomocí článků z internetu (zejména v angličtině), čtením kvalitních knih, kterých na toto téma už také pár vyšlo. Mluvením s lidmi, kteří o dané tématice něco ví a rozumí jí.
- Nikam neodcházet a dát šanci naší sérií článků, jejímž cílem je vám s přípravou na ultramaraton pomoci.
Pokud si zvolíte třetí možnost, bude vás každý měsíc čekat nový článek, který se většinou zaměří na jednu konkrétní oblast ultramaratonské přípravy. Články budou schválně psány tak, aby je mohl vzít téměř kdokoliv bez předchozí znalosti a využít ve své vlastní přípravě, ať už je jeho cílem epický horský závod, nebo nějaké velké osobní dobrodružství. Všechny informace budou založeny na vědeckých poznatcích, tréninkové praxi i osobní zkušenosti (čímž bych chtěl trumfnout AI, která podle mě zatím žádné ultra neběžela - a schválně píšu zatím), ale podány spíše jednodušší formou, aby byly dobře stravitelné pro obyčejného člověka. Tohle všechno zdůrazňuji záměrně, protože špatných a zavádějících článků je na internetu velká většina a to i v běžeckém světě.
Jedním dechem také dodávám, že postupů, způsobů tréninku a pohledů na přípravu na ultramaraton, či jakýkoliv jiný vytrvalostní sport, existuje nepřeberné množství a žádný není ten jediný správný. Žádný z nich nebude fungovat pro každého. A pokud vám někdo tvrdí opak, pak víte, že lže, nebo o trénování nic neví. Já naopak rovnou přiznávám, že o trénování toho nevím spoustu a vše, co se vám budu snažit sdělit, tak budu činit s maximální pokorou a vědomím, že se do textu mohou potichu a nenápadně vkrást určité nepřesnosti. Doufám ale, že pokud to tak bude, pak jen proto, že na dané téma nemá jednoznačnou odpověď ani věda, ani všichni nejslavnější trenéři světa.
V průběhu jednotlivých článků se podíváme například na to, jak si naplánovat sezónu a stanovit cíle, kolik kilometrů naběhat v přípravě, v jakých intenzitách trénovat a kdy, jak vypadá intervalový trénink pro ultramaraton, jak trénovat v kopcích, jak sledovat tréninkovou zátěž a kdy odpočívat, jak se správně stravovat při ultramaratonu a kolik toho sníst při závodě,... a na spoustu dalších zajímavých témat.
Je toho spousta, co bych s vámi rád sdílel. Tak pojďme na to!
O autorovi článku:
Zdeněk Hruška patří mezi českou ultra špičku. Na svém kontě má vítězství z Beskydské sedmičky, Pražské stovky, Nízkotatranské stíhačky nebo Jesenické stovky. Společně s parťákem Martinem Jorem zvítězil také na pyrenejském etapáku Pyrenees Stage Run. Zdendu dlouhodobě podporuje značka Salomon a má obrovské tréninkové zkušenosti.