Ideální pro kolegu neznamená ideální pro vás
Na úvod je potřeba říct, že výběr běžeckých bot je velice individuální záležitost, která závisí na mnoha informacích. Pokud tedy vašemu běžeckému kolegovi sedí nějaký model, tak to určitě neznamená, že bude vyhovovat také vám. Více si o tom povíme dále.
Na silnici nebo do terénu (trailu)?
V prvé řadě je potřeba si udělat pořádek v tom, jestli chcete běhat spíše v terénu nebo na silnici (cyklostezkách, chodnících atd.). Tato pasáž je především pro běžecké začátečníky, ale v tomto tématu je důležitá. Trailové boty se totiž od těch silničních hodně liší.
Jak se tedy liší silniční boty od těch trailových?
Vzorek podešve
Největší rozdíl je logicky ve vzorku podešve (podrážky). Silniční podešev bývá plochá bez výrazných výstupků. Trailová podešev má jasně členitý vzorek, aby lépe držel v terénu.
Salomon Sonic 3 Balance W camellia/wht/quai
Dámské silniční boty Tréninková obuv Salomon Sonic 3 Balance je ideální volbou pro běh po…
Salomon Sonic 3 Balance M fjord blue/wht/blac
Základní popis Tréninková obuv Salomon Sonic 3 Balance je ideální volbou pro běh po…
Salomon Ultra Glide M crystal teal / barrier reef / goji berry
Pánské trailové běžecké boty Pokud vás láká běh v terénu a chcete posouvat svoje hranice…
Rocker alias zakřivení podešve
Dalšího rozdílu si můžete všimnout v zakřivení podešve (tzv. rocker). U silničních bot se dnes můžeme setkat s větším zakřivením rockeru, který usnadňuje „odvalení“ boty při dopadu a odrazu. U trailových bot nebývá rocker tak výrazný a to z jednoduchého důvodu, kterým je vyšší stabilita. Nicméně s výraznějším rockerem se dnes můžete setkat i u trailových bot – hlavně u těch na delší trasy.
Výrazný rocker najdete například u běžeckých bot Hoka One One.
Dynafit Alpine M fjord/lime punch
Trailová univerzálka na každodenní trénink Dynafit Alpine jsou trailové běžecké boty…
Hoka One One Clifton 8 M blue fog / plein air
Pánská silniční obuv Hoka One One Na světě je již osmá verze legendárního modelu Clifton.…
Svršek boty
Rozdíl najdete také ve svršku boty. U silniček (na obrázku silniční boty On Running) je svršek spíše lehký a není zde kladen takový důraz na ochranu nohy. U trailových bot (na obrázku trailovky Dynafit) je svršek pevnější, aby byla noha při kontaktu s podložkou stabilnější a najdete zde také výraznější ochranu v podobě tvrdších materiálů – hlavně v oblasti prstů a paty. Zpěvnění paty může ochránit váš kotník před vyvrtnutím, bytelná špička boty vás zase ochrání před „ukopnutím“ prstů o kameny či kořeny.
On Running Cloud X aloe/white
Pánské boty pro volný čas i běh On Running Cloud X je pánský model vhodný pro všestranné…
Dynafit Alpine Pro M fluo yellow/mykonos blue
Pánské běžecké trailové boty Běžecké boty Alpine Pro disponují Vibram® Megagrip podrážkou…
Kam dál?
V našem eshopu si můžete vybrat pánské nebo dámské trailovky a pánské nebo dámské silniční boty. Ve filtraci si potom můžete vybrat preferovanou značku a velikost.
Univerzální běžecké boty
„Univerzální běžecké boty“ jsou tak trochu postrachem všech prodejců běžeckých bot :) Ale i z tohoto tématu se dá pohodlně vybruslit. Je to vždycky o nějakém kompromisu. Pokud vám to vyhovuje, tak v pohodlných trailovkách můžete běhat i po asfaltu. Musíte ale počítat s tím, že vzorek podešve tolik nevydrží. Takže to není úplně ideální.
Stejně tak můžete v silničkách běhat v terénu. Nemůžete ale počítat s tím, že budou na členitém podkladu sedět tak, jako trailovky. Pamatuji, jak se kdysi v italské Premaně běželo mistrovství světa v běhu do vrchu a na prvních místech se objevili afričtí běžci, kteří běželi v silničních botách. Bylo sucho a asi jim to přišlo lepší. Nebo prostě neměli trailovky. Prostě žádná věda :)
Pokud tedy hledáte univerzální běžecké boty, tak si zkuste nadefinovat, jestli běháte víc na silnici nebo v terénu a podle toho vybírejte. Např. krátké přeběhy po asfaltu mezi polňačkou a lesem určitě vašim trailovým botám neublíží. A naopak.
Salomon Sense Ride 4 M trooper/lunar rock/ebony
Pánské univerzální běžecké boty Univerzální běžecká obuv do terénu na střední a dlouhé…
Salomon Sense Ride 4 W sirocco/peachy keen
Dámská běžecká obuv Univerzální běžecká obuv do terénu na střední a dlouhé tratě.…
V jakém terénu budete běhat?
S výše uvedeným je tedy spojená o otázka, v jakém terénu budete běhat. Většina výrobců bot má jak modely, které si poradí s běžnými teréními podmínkami (šotolina, lesní cesty, traily), tak modely specializované pro specifické podmínky, jako je bahno, kamenitý terén nebo dokonce led a sníh.
Jak to poznáte? Jednoduše. Do bahna se vám budou hodit boty s hrubou podrážkou (větší špunty s většími mezerami – aby se vzorek nezanášel). V kamenitém terénu zase oceníte boty s nějakou zpevňující vrstvou v mezipodešvi (např. Salomon má Profeel Film), která ochrání vaše chodidlo přes ostrými kameny a kořeny. A na led a sníh jsou nejlepší boty s kovovými hroty. Pokud vybíráte zimní běžecké boty, tak by vás mohl zajímat i tento článek – Tipy na zimní běžecké boty.
Inov-8 X-Talon 255 M (S) red/blue
Pánské trailové boty Další přírůstek do kultovní offtrailové rodiny X-TALON. Model Inov-8…
Salomon Spikecross 5 GTX black/racing red/red dahlia
Běžecká trailová obuv Salomon Spikecross 5 GTX je model vycházející z velmi populárních…
Trénink nebo závod? Jaký závod?
Ano, při výběru běžeckých bot byste měli taky vědět, na co budete boty používat. Pro trénink asi úplně nepotřebujete závodní boty typu Salomon S/LAB Sense 8. Takové závodní boty jsou opravdu určené jen pro závod. Tomu odpovídá jejich váha, nízká míra tlumení a také s tím spojená životnost.
U závodních bot je potom důležité, na jaký závod je chcete použít. Pro kratší podzimní kros se vám budou hodit „přísné“ krosovky s minimálním tlumením a hrubou „podrážkou“ do bahna (mezi specialisty na bahno se určitě počítají běžecké boty Inov-8). Na „běhatelný“ horský maraton pak využijete boty s trochu vyšší mírou tlumení a univerzálním trailovým vzorkem (oblíbené jsou trailové modely od Salomonu) a na ultra závod v Alpách oceníte víc tlumení a ochranu nohy a chodidla (Hoka One One a Dynafit).
Salomon S/LAB Sense 8 racing red/white
Unisex závodní běžecká bota Tato ultralehká závodní speciálka byla vyvíjena za pomoci…
Pánské versus dámské běžecké boty
Zde je to jednoduché – muži mají širší chodidlo než ženy. Tvar dámských běžeckých bot je tedy uzpůsoben užší dámské noze, zatímco pánské boty jsou trochu širší. A rozdíl je samozřejmě také v nabídce barev.
Hoka One One M Torrent 2 thyme/golden yellow
Pánské trailové boty Druhá generace této běžecké obuvi Torrent, která pouze umocňuje…
Dynafit Feline SL W beet red/pink glo
Dámské trailové boty Přepracovaná verze dlouhodobého bestselleru Feline SL s novou…
Typ došlapu
Supinace, pronace a neutrální došlap. Určitě jste o těchto pojmech někdy slyšeli. Další slovo, které by vás ve spojením s typem došlapu mělo zajímat je „nadměrná.“
Nejdříve je ale potřeba říct, že typ došlapu se řeší především u silničních bot. U trailovek se díky členitosti podložky došlap neřeší. Trailové boty by se daly označit za boty se zvýšenou ochranou – díky tomu je noha při dopadu a odrazu v terénu stabilnější a více chráněná.
A teď zpět k typům došlapu
Při dopadu a odrazu dochází k pohybu kotníku a různým typům vytočení chodidla, což se dá označit jako vysoce efektivní přirozený tlumící mechanismus. A důležitá je právě míra tohoto pohybu, která se dá v určitou chvíli označit za nadměrnou a tedy neefektivní.
Neutrální došlap
Neutrální došlap se dá popsat tak, že první kontakt chodidla při dopadu je veden přes malíkovou hranu (chodidlo je mírně vytočené směrem ven). Po dopadu se zátěž rovnoměrně rozloží na celou plochu chodidla. Odraz je potom veden přes vnitřní hranu chodidla a palec. Celé chodidlo se přitom mírně zhoupne směrem dovnitř.
Pronace
Pronace je vlastně lehké vytočení chodidla směrem ven při dopadu a směrem dovnitř při odrazu. Tento pohyb je přirozený a není třeba ho řešit, pokud právě není nadměrný.
Lehké vytočení chodidla směrem ven při dopadu a směrem dovnitř při odrazu je velmi důležitý a především přirozený jev, kterým se nemusíte trápit. V žádném případě si kvůli tomu nemusíte kupovat speciální boty.
Supinace
Supinace je vlastně opakem pronace – chodidlo se po zatížení propadne směrem ven. Zde je ale potřeba říci, že nadměrná supinace je hodně vzácná a jedná se spíše o raritu. Nadměrnou supinací tedy pravděpodobně netrpíte. Supinační boty budete v nabídce obchodů hledat marně.
Jak tedy vybírat?
Pokud nemáte nějaký zjevný pohybový problém, tak neuděláte chybu s výběrem boty s neutrálním došlapem. Pokud si chcete být jistí tím, že netrpíte nadměrnou pronací, tak vám doporučíme návštěvu zkušeného fyzioterapeuta, který provede video diagnostiku.
Šířka chodidla
Široké chodidlo a nevhodně zvolená šířka boty bývá častým problémem mnoha trailových běžců. Z této zápletky může vzniknout nadměrné opotřebení boty v ohybu boty nebo také puchýře a otlačeniny.
Co s tím? Pokud nevíte, jak široké máte chodidlo, tak nám klidně zavolejte nebo napište a zkusíme na to přijít. Dá se to relativně jednoduše zjistit třeba podle modelu a opotřebení bot, které jste do teď používali. Nebo podle toho, která bota vám sedí nebo vyloženě nesedí.
Nemusíte se ale opět ničeho bát. Většina běžců má standardní šířku chodidla a pokud nemají problém s nadměrným opotřebením boty v ohybu v oblasti malíkové hrany, tak jim sedne většina běžeckých bot, které nejsou označené jako Wide (široké).
Rozdělení trailových bot dle šířky
Abychom vám usnadnili výběr, tak jsme produktové kategorie pánských a dámských bot dále rozdělili také dle šířky chodidla:
Pánské trailovky:
Dámské trailovky:
Hoka One One Speedgoat 4 GTX W antracite / dark gull grey
Dámské trailové boty s GTX membránou V současnosti jedna z nejpopulárnějších trailovek v…
Salomon S/LAB XA Amphib 2 U black/black/transcend blue
Ultralehká závodní trailovka do mokrého prostředí Salomon S/LAB XA Amphib 2 je závodní…
Kdy je ještě šířka důležitá?
Při výběru bot na delší trasy. Pokud totiž strávíte v botách více času, tak se dá očekávat, že vám chodidlo trochu nateče. Proto je dobré, vybrat botu, která je vám při vyzkoušení pohodlná. Nemusí být vyloženě široká, ale určitě by někde neměla tlačit.
Velikost běžeckých bot
U výběru velikosti je to jednoduché. Běžecké boty byste měli pořizovat o něco větší. Já vždy vybírám o číslo větší velikost. Předejdete tak otlačeným prstům nebo slezlým nehtům. Abychom vám výběr ulehčili, tak v kategorii Běžecké boty najdete filtraci podle velikostí.
Běžecké boty a drop
Drop je vlastně výškový rozdíl mezi špičkou a patou boty. Pod špičkou je prostě méně materiálu než pod patou a rozdílu se říká drop.
Drop se dá rozdělit na tři úrovně:
- Minimalistický drop: 0-4 mm. Boty s dropem 0 mm se označují jako tzv. „zero drop.“
- Střední drop: 5-9 mm.
- Vysoký drop: 10 mm a více.
Teoreticky by se dalo říci, že čím nižší drop, tím lepší propriocepce neboli schopnost běžce vnímat chodidlem při běhu povrch. Je zde ale menší ale – pokud nejste zvyklí na nižší drop, tak budete zezačátku cítit, jak vás táhne achilovka a lýtko. Z mé zkušenosti opět musím říct, že drop je hodně individuální záležitost. Zkoušel jsem pár bot s nulovým nebo nižším dropem a nesedělo mi to. Což ale neznamená, že to třeba nebude sedět vám.
Inov-8 Terra Ultra G 270 W (S) green/teal
Dámská trailová univerzálka Inov-8 Terra Ultra G 270 je revoluční krosovka, která zaujme…
Salomon Speedcross 5 W brick dust/persimon
Dámská trailovka Salomon Speedcross 5 W V blátě jako doma! Již pátý model legendární…
Míra tlumení
Také tlumení je hodně individuální záležitost. Někomu vyhovují hodně tlumené boty typu Hoka One One (Hoka samozřejmě dělá i méně tlumené boty) a někdo zase preferuje nižší míru tlumení (např. u modelů Inov-8). Obecně se dá říct, že čím větší tlumení, tím hůře budete cítit podklad, po kterém běžíte. Tuto skutečnost se třeba Hoka One One snaží eliminovat tím, že je podešev širší a tím také stabilnější. Možná vás napadně, že více tlumené boty s vyšší mezipodešví budou také těžší, ale není tomu tak. Dnešní technologie totiž dovolují vyrobit tlumící pěnu mezipodešve opravdu hodně lehkou.
Zajímavou cestou tlumení se vydala švýcarská značka On Running, na jejíchž modelech najdete mezipodešev s tzv. obláčků. Pokud by vás zajímaly trailovky On Running, tak se můžete mrknout na recenzi modelu On Running Cloudultra, kterou sepsal člen našeho Runsport Teamu Mates Jor.
Salomon S/LAB Sense 8 racing red/white
Unisex závodní běžecká bota Tato ultralehká závodní speciálka byla vyvíjena za pomoci…
Hoka One One M Bondi 7 Real teal / Outer space
Nejvíce odtlumená silnička od značky Hoka! Hoka One One Bondi 7 je pánskou botou vhodnou…
Nepromokavost
Nepromokavost u běžeckých bot je velké téma a já osobně si myslím, že běžecké boty s nepromokavou membránou (např. Gore-Tex) využijete jen v zimě. Membrána zde bude fungovat podobně jako u oblečení. Dovnitř vám nějakou dobu nenateče, ale zpotíte se, takže nějaké vlhko tam bude. U oblečení to funguje tak, že se musíte pořád hýbat a udržovat tzv. malé zapařeníčko, které hřeje.
Proč bych nepromokavé běžecké boty nepoužil v odbobí mimo zimu? Právě kvůli tomu zapaření. V létě volím boty, které jsou vyrobené z co nejméně nasákavých materiálů. Protože pokud běžím v dešti nebo nějakých vlhkých podmínkách, tak je prostě dobré, když voda botou proteče a bota nenasákne. Ten trénink nebo závod v takových botách v pohodě vydržíte, noha se nezapaří a boty jsou stále lehké a větrají. Jediná výjimka by snad mohl být nějaký ultra závod v dešti. Dovedu si představit, že na propršenou Beskydskou sedmičku zvolím boty s Gore-Tex membránou. Ale určitě bych si v Ostravici od supportu nechal připravit nové suché boty a snažil bych se častěji měnit i ponožky. Což už je ale úplně jiný příběh :)
Hoka One One Speedgoat 4 GTX M anthracite/dark gull grey
Pánské trailové boty s GTX membránou V současnosti jedna z nejpopulárnějších trailovek v…
Takže jak vybrat ty pravé běžecké boty?
V prvé řadě by vám takové boty měly opravdu sedět. Zde v prodejně Runsport.cz se často setkáváme s tím, že má zákazník o botách vše načteno a nastudováno a jde si pro konkrétní model, o kterém je přesvědčený, že jsou to ty pravé běžecké boty pro něj, ale v reále si daný model vyzkouší a nevyhovuje mu. Čím mu nevyhovuje? Prostě bota někde nesedí, tlačí, není to prostě ono.
A přesně proto tu máme velký výběr mnoha modelů několika značek, aby si vybral opravdu každý. Takže pokud vybíráte běžecké boty a nevíte si rady, tak nám klidně zavolejte nebo napište. Nebo se stavte do naší trailové a horské speciálky v Lanškrouně a my vám s výběrem pomůžeme :)