V čem vyběhnout do chladného počasí?
Zimní měsíce jsou tu a s nimi i běhání v sychravém a chladném počasí, do kterého nám jen triko a kraťasy stačit nebudou. Před vyběhnutím to v zimním čase vyžaduje delší čas na přípravu, kdy nám nepřidá, když musíme dlouze přemýšlet, co si vzít na sebe, aby nám nebylo zbytečné teplo, nebo naopak zima. Tímto článkem se vám to pokusíme vysvětlit, abyste se tím nemuseli zabývat a mohli se soustředit jen na trénink.
Jak moc?
Na úvod bychom měli zmínit, že před vyběhnutím bychom měli cítit lehký chlad. Pokud vyjdeme ven v běžeckém a je nám teplo, patrně se za chvíli, jakmile se trochu rozběhneme, začneme přehřívat a nadměrně potit. To se pak moc dobře nepoběží.
Jiná situace bude, když jsme někde na horách, vybíháme z údolí a plánujeme vyběhnout někam na kopec. V takovém případně je potřeba počítat s tím, že se cestou do kopce zahřejeme, a na kochání nahoře i seběh dolů pak budeme potřebovat ještě jednu vrstvu (ideálně bundu nebo vestu) navíc. V extrémně chladném počasí se vyplatí vzít si i náhradní triko a nahoře ho převléct, abychom neprochladli a zbytečně neonemocněli.
Vrstvení je základ
Pokud již chvíli běháte, asi jste si sami přišli na to, že je lepší obléct si více tenčích vrstev než jednu silnou. Silná bunda nebo mikina je neprodyšná a těžká a brzy by nám v ní bylo nepříjemně teplo. Jak tedy na běhání oblečení navrstvit?
První vrstva
Spodní vrstva je zásadní, protože zajišťuje správnou izolaci a odvádí vlhkost od těla. Volíme ji z funkčního materiálu – v zimním počasí ideálně s příměsí merino vlny, která zajistí ideální tepelný komfort. Podle teploty pak můžeme zvolit tílko, triko s krátkým rukávem nebo triko s dlouhým rukávem. V každém případě by se však mělo jednat o lehkou, ne příliš silnou vrstvu.
Salewa Cristallo Warm AMR T-SRT M black out
Pánské merino triko s krátkým rukávem Tričko Salewa Cristallo Warm AMR T-SRT vás zahřeje…
Dynafit Tour Light Merino Long Sleeve Shirt Men storm blue
Pánské merino tričko s dlouhým rukávem Rychleschnoucí funkční tričko Tour Light Merino LS…
Druhá vrstva
V našich podmínkách – myšleno v nížině a za běžných klimatických podmínek, nebude druhá vrstva na běh potřeba. Postačí nám kvalitní základní vrstva a přes ni bunda nebo vesta, které nás ochrání před větrem a vlhkostí.
Druhou vrstvu volíme, pokud běháme v opravdu chladném počasí (teploty pod bodem mrazu), pokud se chystáme na pomalý výklus s občasným zastavením, případně pokud běháme na horách. Druhou vrstvu oblékáme také například na běžky nebo na skialpy.
Cílem této vrstvy je zajistit nám tepelný komfort. I zde platí, aby byla prodyšná. Můžeme zvolit krátké triko přes spodní dlouhé, případně lehčí dlouhé triko (klidně se stojáčkem, který ochrání krk), nebo mikinu. V opravdu chladném počasí nebo třeba na běžky či skialpy pak může být silnější mikina. Tu také můžeme vzít do batohu na skiaply nebo na běžky a obléct si ji na sjezd, abychom zajistili tepelný komfort a neprochladli.
Dynafit Alpine Pro S/S Tee M tobacco
Pánské sportovní tričko Běžecké tričko s krátkým rukávem Dynafit. Skvěle odvádí vlhkost…
Swix tričko RaceX Classic Long sleeve M black/phantom
Pánské funkční tričko s dlouhým rukávem Základní vrstva od značky Swix s 1/2 zipem,…
Dynafit Alpine Long Sleeve Shirt Men mallard blue
Pánské termo triko s dlouhým rukávem a kapucí Funkční termo triko Dynafit Alpine L/S Tee…
Swix tričko RaceX Classic Long sleeve M black/phantom
Pánské funkční tričko s dlouhým rukávem Základní vrstva od značky Swix s 1/2 zipem,…
Třetí vrstva
Třetí, svrchní vrstva má za úkol ochránit nás před povětrnostními podmínkami – tedy měla by být minimálně větruvzdorná. Lehčí bunda, případně jen vesta, nám postačí v méně chladném počasí, pokud neprší nebo nesněží. V zimě je vhodné, aby dobře chránila oblast kolem krku.
Dynafit Vertical Wind 72 Jacket M black out
Pánská běžecká větrovka Dynafit Vertical Wind 72 je extrémně lehká pánská větrovka,…
Dynafit Vert Wind Vest M black out
Pánská lehká sportovní vesta Dynafit Vert Wind Vest M je pánská extrémně lehká,…
V sychravém počasí, za deště či do sněhu pak oblékáme vrstvu, která je i voděodolná. Zároveň musí být ale i prodyšná, abychom se pod ní při běhu nezpotili a nebylo by nám potom chladno. Volte tedy lehčí a prodyšnější model než třeba na turistiku.
Salewa Puez Aqua 3 Powertex Jacket M electric
Pánská voděodolná bunda Voděodolná prodyšná bunda s 2,5 vrstvou membránou Powertex, která…
Oblečení na spodní část těla
Zatímco na vrchní část těla oblečení vrstvíme, na nohy nám za běžných podmínek bude stačit jen jedna vrstva – ideálně běžecké elasťáky, které volíme podle teploty buď běžné, nebo zateplené. Spodní vrstvu ve formě funkčního prádla pak oblékneme spíš na horách na běžky nebo skiaply, na běh je potřebovat nebudeme.
Swix kalhoty Focus Warm W black
Dásmké kalhoty na běžky Zateplené kalhoty na běžky Swix Focus Warm jsou vyrobeny z…
Na co nezapomenout
Do chladného počasí oblékáme také lehčí čepici nebo silnější čelenku. Pokud je větrno, případně poběžíme v horách nebo se chystáme na běžky, nezapomeneme ani funkční buff, který poslouží jako šátek, ochranná vrstva přes uši a případně i na obličej. A v mrazu pak samozřejmě i lehčí běžecké rukavice.
Leki Wool Headband dark denim / white / poppy red
Hřejivá čelenka Pletená čelenka s flaušovou podšívkou. Materiál: 50% vlna, 50% polyakryl
Tip na závěr
Pokud se v chladném počasí chystáme na intervalový nebo tempový trénink, doporučuji vzít si s sebou na rozklus a výklus jednu vrstvu navíc, kterou na hlavní část tréninku svlékneme (můžeme dát kolem pasu, případně si nechat na lavičce na stadionu). Na výklus si ji zase oblékneme. A vhodné je vzít si s sebou i náhradní (teplejší) čelenku a při výklusu ji vyměnit za tu zpocenou.
Ať to i chladném počasí dobře běhá!